A do bëhet Haradinaj tok me LVV dhe LDK për shpërbërjen e Kuvendit?

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj ka deklaruar sot se si subjekt politik ende nuk kanë marr ftesë nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi për konsultime, teksa shprehu gatishmërinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës që t’i bashkohet LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje për shpërbërje të Kuvendit të Kosovës.

Këto komente ai i bërë pas homazheve që bëri tek varrezat e dëshmorëve në Kamenicë.

“Ende s’kemi marrë ftesë nga Presidenti, si subjekt politik”, tha Haradinaj kur u pyet në lidhje me atë nëse kanë marrë ftesë nga presidenti Thaçi për bisedime pas situatës së krijuar me dorëheqjen e tij nga posti i kryeministrit.

Ndërkaq, Haradinaj foli edhe për mundësinë e shpërbërjes së Kuvendit të Kosovës, kur tha se AAK-ja është e gatshme t’i bashkohet LDK-së e VV-së në këtë çështje.

“Kjo është një ide e hershme edhe e jona dhe se kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, në këtë rast Ahmet Isufi, ka marrë udhëzimet edhe nga Këshilli Drejtues dhe Kryesia e partisë të Aleancës që t’i bashkohet një mocioni për shpërbërjen e Kuvendit”, tha ai, raporton ksp.

I pari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës tha se partia që udhëheq ai do shkojë e vetme në zgjedhje, duke lënë të hapur mundësinë për Nismën, PSD-në dhe AKR-në, transmeton koha.net.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës shkon vetëm në zgjedhje, megjithatë ne kemi një respekt ta them ashtu, një afërsi me disa parti, kemi fol për Nismën, PSD-në, për AKR-në… jemi të hapur, por Aleanca shkon e vetme në zgjedhje”, u shpreh Haradinaj.

I pyetur rreth deklarimeve të deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu e cili tha se Haradinaj e shkeli besimin e PDK-së, ai nuk i komentoi këto deklarata vetëm se shprehu respektin që ka ndaj deputetit Haxhiu.

Këto deklarata, kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj i ka bërë sot pas nderimeve që bëri me rastin e 18-vjetorit të vdekjes së Rahim Beqirit-komandant Roki, te lapidari në fshatin Kopernicë të Kamenicës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë