Bota

Izraeli shteti i parë në botë me dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit

Më 30 dhjetor 2021 Izraeli ka autorizuar dhënien e dozës së katërt të vaksinës për personat me sistemit të dobët imunitar, bënë të ditur gazeta online Kabllogrami. Kështu, Izraeli është bërë shteti i parë në botë që ofron dozën e katër të vaksinës kundër koronavirusit për personat mbi 60 vjeç dhe punëtorët shëndetësorë. “Tani kemi një tjetër shtresë mbrojtëse”, ka thënë kryeministri izraelit, Naftali Bennet. Vlen të përmendet se Izraeli ka qenë po ashtu vendi i parë në botë që ka ofruar edhe dozën e tretë të…

Nga 1 janari Franca merr presidencën e BE-së – Cilat do të jenë prioritetet gjatë presidencës gjashtëmujore?

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron paraqeti synimet dhe prioritetet e presidencës gjashtëmujore franceze të Bashkimit Europian, e cila nisi më 1 janar 2022. Objektivat franceze janë në veçanti të “forcojë sovranitetin evropian”, veçanërisht përmes autonomisë ushtarake, të reformojë marrëveshjet e Shengenit, të avancojë “paketën e klimës” me taksimin e karbonit dhe të rindërtojë “një traktat paqeje dhe miqësie me Afrikën “nën patronazhin e BE-së, transmeton portali Kabllogrami. Kjo presidencë e radhës e Këshillit të…

Trump heq maskën para gazetarëve në fabrikën e makinave

Presidenti Donald Trump thotë se kishte maskën veshur në një "zonë të pasme të objektit të fabrikës" gjatë një turneu në fabrikë në Michigan, por e hoqi atë përpara se të dilte para kamerave. Ai u tha gazetarëve se hoqi mbulesën e fytyrës në fabrikën e makinave Ford sepse "ai nuk dëshironte t'i jepte shtypit kënaqësinë ta shihte atë me maskë", përderisa ishte gati të mbante fjalimin. Pavarësisht se avokati i përgjithshëm i Michiganit i ka kërkuar presidentit të zbatonte udhëzimet e shëndetit, presidenti këmbënguli se…

Brazili autorizon përdorimin e barnave kontraverze anti-malariale kundër COVID-19

Dy ilaçe kontraverze anti-malariale janë miratuar për përdorim në pacientët me koronavirus nga ministria e shëndetësisë të Brazilit. Asnjë provë përfundimtare nuk ekziston që të dy ilaçet, klorokuin dhe hidroksilklorina, janë efektive në trajtimin e Covid-19. Pacientët do të duhet të nënshkruajnë që pajtohen me efektet anësore të mundshme. Në mars, Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro pohoi në mediat sociale se hidroksilkolina ishte plotësisht efektive në trajtimin e virusit. Të hënën Presidenti amerikan Donald Trump…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë