Lifestyle

Lifestyle

Ushqimet bio kundër yndyrës në gjak

Problemet me kolesterolin dhe yndyrat e tjera në gjak mund të rregullohen me një dietë të shëndetshme dhe atë duke konsumuar bio ushqime nga pemët e perimet tona që zakonisht mund t'i kultivojmë në kopshtet tona. Nutricionistët thonë se…

Samsungu patenton telefonin me tri ekrane

Se zbulimet në fushën teknologjike nuk kanë të ndalur, dhe se ҫdo ide e vënë në letër nga ekspertët me imagjinatë të dizajnit teknologjik, po bëhen realitet pa humbur shumë kohë, e dëshmon edhe zhvillimi i fundit kur kompania Samsung ka…

Hani këto ushqime për të ulur kolesterolin në gjak

Sipas një studimi të bërë nga Dr. David Jenkins i Universitetit të Torontos, ushqimet si sallata, lakra, spinaqi po edhe arrat, farat, fasulet dhe qumështi i sojës mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL (të keq) në organizëm,…

Eklips total diellor në Amerikën jugore

Banorët e Amerikës së Jugut, sidomos ata në Kili dhe Argjentinë, dje kanë pasur mundësinë ta shijojnë fenomenin spektakolar qiellor - eklipsin total solar ose errësimin e diellit. Vëzhguesit e qiellit në pjesët e Kilit dhe Argjentinës…