Tokat Ilire

Sot përkujtohet beteja e Sfetigradit kur Skënderbeu shpartalloi ushtrinë osmane

Beteja e parë e Sfetigradit u zhvillua në vitin 1448. Ajo ishte një nga betejat kryesore të ushtrisë shqiptare, e komanduar nga Skënderbeu, kundër ushtrisë osmane. Kjo betejë u zhvillua prej 14 majit deri në fund të korrikut. Ushtria osmane komandohej nga vetë Sulltan Murati II. Më 14 maj pararoja e ushtrisë osmane arriti në Dibrën e Poshtme dhe rrethoi Sfetigradin. Skënderbeu, për të lehtësuar mbrojtjen e kështjellës, tërhoqi në grykën e Rovikut pararojën turke dhe e shpartalloi keqas. Kur ushtria osmane mbërriti në…

Bordi i ri kërkon t’i ulë pagat e ‘çmendura’ në Telekom, synon t’i kursejë 3.5 milionë euro në vit

Bordi i ri i Telekomit të Kosovës pritet që t’i zvogëlojë rrogat për të gjithë punëtorët e tij nga muaji maj, rroga marramendëse për menaxherë të preferuar të politikës (kapës e zhvatës të shtetit) të cilët gati e quan Telekomin në falimentim, ndërsa kursimet pritet të kapin vlerën e rreth 300 mijë eurove në muaj, apo në total rreth 3.5 milionë euro në vit, transmeton Gazeta online Kabllogrami. Sipas një draft dokumenti, paga e kryeshefit, e cila ka qenë në vlerë prej 5 mijë e 182 euro, do të zbritet për 2.932 euro, apo…

Vendimet e sotme në tërësinë e tyre në përpjekje për luftimin dhe parandalimin e Covid 19

Lidhur me masat e reja në luftën për parandalimin e përhapjes së Corona Virus-it të quajtur COVID 19, qytetarët e Republikës së Kosovës nga data 15 Prill 2020, do të kenë të drejtë lëvizjeje vetëm 90 minuta në ditë, raporton Gazeta Online Kabllogrami. Këto masa i bëri të ditura sot në orët e mbrëmjes, në një konferencë për media, Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, njofton portali Kabllogrami. Prej datës 15 prill 2020, në orën 17:00, ndalohet qarkullimi i personave fizikë jashtë shtëpive/banesave të tyre në Komuna,…

Masat e reja kundër COVID 19: Qytetarët do të kenë të drejtë lëvizjeje vetëm 90 minuta në ditë

Qytetarët e Republikës së Kosovës nga dita e mërkurë, datë 15.04.2020, duke filluar nga ora 6:00 e mëngjesit, do të kenë të drejtë qarkullimi vetëm një orë e gjysmë në ditë. Se kur do të jetë koha e tyre e daljes jashtë shtëpive do të përcaktohet në bazë të numrave të parafundit të letërnjoftimeve, njofton Gazeta Online Kabllogrami. E tërë kjo vlen për personat mbi moshën 16-vjeçare, se ata nën këtë moshë nuk do të lejohen të dalin pa shoqërimin e një familjari të afërm dhe atë vetëm për një orë e gjysmë me arsye të…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë