Tokat Ilire

Shumë zyrtarë të lartë të LDK-së pozitiv me koronavirus, përfshi liderin Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Musatafa, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai përmes një postimi në “Facebook”, duke thënë se pas analizave të kryera ka rezultuar pozitiv me koronavirus, teksa thotë se nuk vëren ndonjë shqetësim shëndetësor përveç plogështisë. “Sot, pas analizave te kryera, kam rezultuar pozitiv me COVID-19. Përveç një plogështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur. Ditët në vijim do të jem i…

Kurti fton për nesër qytetarët në sheshin “Skënderbeu”

Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë nesër më datë 12 Qershor 2020 një tubim në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, bën të ditur gazeta online Kabllogrami. Një ditë para këtij tubimi, kreu i VV-së, Albin Kurti përmes një videomesazhi ka ftuar qytetarët që të marrin pjesë në këtë tubim. Kurti tha se ky tubim organizohet për dy arsye. Një sipas tij, për shkak të 21 vjetorit të çlirimit të vendit dhe dy, 15 vjetorit të themelimit të Lëvizjes që ai drejton. Kurti vuri theksin edhe për domosdoshmërinë e mbajtjes së zgjedhjeve të…

Sot përkujtohet beteja e Sfetigradit kur Skënderbeu shpartalloi ushtrinë osmane

Beteja e parë e Sfetigradit u zhvillua në vitin 1448. Ajo ishte një nga betejat kryesore të ushtrisë shqiptare, e komanduar nga Skënderbeu, kundër ushtrisë osmane. Kjo betejë u zhvillua prej 14 majit deri në fund të korrikut. Ushtria osmane komandohej nga vetë Sulltan Murati II. Më 14 maj pararoja e ushtrisë osmane arriti në Dibrën e Poshtme dhe rrethoi Sfetigradin. Skënderbeu, për të lehtësuar mbrojtjen e kështjellës, tërhoqi në grykën e Rovikut pararojën turke dhe e shpartalloi keqas. Kur ushtria osmane mbërriti në…

Bordi i ri kërkon t’i ulë pagat e ‘çmendura’ në Telekom, synon t’i kursejë 3.5 milionë euro në vit

Bordi i ri i Telekomit të Kosovës pritet që t’i zvogëlojë rrogat për të gjithë punëtorët e tij nga muaji maj, rroga marramendëse për menaxherë të preferuar të politikës (kapës e zhvatës të shtetit) të cilët gati e quan Telekomin në falimentim, ndërsa kursimet pritet të kapin vlerën e rreth 300 mijë eurove në muaj, apo në total rreth 3.5 milionë euro në vit, transmeton Gazeta online Kabllogrami. Sipas një draft dokumenti, paga e kryeshefit, e cila ka qenë në vlerë prej 5 mijë e 182 euro, do të zbritet për 2.932 euro, apo…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë