Interesante: Edhe Mali i Zi rikujton krimet e Serbisë ndaj tyre “Kurrë më 1918”

Ditё mё parё në të gjitha qytetet e mëdha ë Malit të Zi kishin gdhirë pllakatet me mbishkrimin “Kurrë më 1918″. Pllakatet ishin vënë nëpër Podgoricë, Plevle, Kotor, Herceg Novi, Cetinë, Bijello Pole dhe në qytete të tjera. I njejti mesazh u pёrsёrit edhe tash nё prag tё 100 vjetorit kur i ashtuquajturi “Kuvendi i Podgoricёs” menjёherё pas mbarimit tё luftёs sё parё botёrore, miratoi vendimin qё Mali i Zi t’i bashkohej Mbretёrisё sё Serbisё, transmeton Kabllogrami raportimet nga Mali i Zi.

Sipas kёtyre reagimeve Mali i Zi u aneksua/pushtua nga Mbretёria Serbe, nёn tytёn e armёve me dhunё e presion, derisa ato qё shkruhen nëpër këto pllakate, thuhet të jenë bërë me miratimin e qeverisë së Malit të Zi, si reagim ndaj qeverisë së Serbisë dhe Kishës orodokse serbe për ndërhyrje destabilizuese në punët e brendshme të Malit të Zi, pёrcjell Kabllogrami.

Krahas sloganit për “Drejtësi, Nder e Liri Malit të Zi”, ilustrimet në pllakat ndër të tjera i përcjell edhe ky tekst:

“Në hakmarrjen e pamëshirshme dhe reprezaljet ndaj popullit të Malit të Zi bërë nga ana e Serbisë, nga ushtria e saj, xhandarmëria dhe tradhtarët e vendit në shërbim të Serbisë, për shkak të rezistencës aktive të malazezëve kundër aneksimit të atdheut të tyre nga Serbia, ndërmjet dhjetorit 1918 dhe gushtit 1929, në vorbullën e ferrit e të vdekjes, janë zhdukur disa mijëra njerëz.”

Shtohet se janë vrarë mbi 3.2 mijë njerëz, nga të cilët shumica mizorisht, janë plaçkitur e djegur mbi 5.8 mijë shtëpi malazeze dhe objekte të tjera, përcjell b92.

Në pllakat theksohet se nëpër arrestime, tortura e burgosje, kanë kaluar mbi 4.7 mijë burra, gra e fëmijë.

“Janë dëbuar ose janë detyruara për azil më shumë se 3 mijë familje malazeze. Pothuaj nëpër çdo vendbanim ku kanë kaluar njësitë ndëshkuese serbe, janë bërë përdhunime të vajzave e grave për ç’ shkak më vonë shumë sosh kanë bërë vetëvrasje me ngufatje ose me varje. I gjithë Mali i Zi ka kaluar nëpër një turpërim të paparë në tërë historinë e vet”, shkruan nëpër këto pllakate, të cilat thuhet të jenë bërë me miratimin e qeverisë së Malit të Zi, si reagim ndaj qeverisë së Serbisë dhe Kishës orodokse serbe për ndërhyrje destabilizuese në punët e brendshme të Malit të Zi. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë