Opozita e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Dialog, dhe paralajmëron protesta

Ligji për Dialogun, i cili të enjten mori votat e deputetëve, pa LDK-në e Vetëvendosjen, javën që vjen, do të përfundojë në Kushtetuese.

Vetëvendosje e LDK, veçse kanë nisur punën në këtë drejtim, e brenda afatit ligjor atë do ta kontestojnë në Kushtetuese. Albulena Haxhiu, që është edhe kryetare e Komisionit për Legjislacion, ka thënë se shumë nene të projektligjit për dialogun bien ndesh me Kushtetutën, e sidomos neni përmes së cilit e zhbën ligjin për marrëveshje ndërkombëtare, ligj ky që buron nga Kushtetuta, raporton KTV.

Por, opsion nuk është vetëm Gjykata Kushtetuese. Marsi do të jetë edhe muaj i protestave, ka thënë ajo.

Bashkë me ligjin, të enjten, dritë jeshile iu dha edhe platformës, ky dokument që nuk është më shumë se një rezolutë e Kuvendit, pa karakter obligativ.

Një ditë më herët, në Kuvendin e Kosovës, partitë në pushtet, me mbështetje të PSD-së, mezi arritën t’i siguronin votat për ta kaluar Projektligjin për Dialogun e Platformën e hartuar nga ekipi shtetëror për dialog.KTV/©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë