SBASHK-u këmbëngulës – qeveria ‘veshët në lesh’ – vuajnë nxënësit!

Nuk do të ndërpritet greva në arsim. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ua ka bërë të qartë deputetëve të Komisionit për Arsim, se greva e mësimdhënësve nuk do të ndërpritet. E vetmja kërkesë, sipas Jasharajt, është nivelizimi i këtij sektori me sektorët e tjerë dhe nuk ka kthim prapa për rritjen prej 30% të koeficientit për mësimdhënës, duke ftuar Qeverinë dhe të gjitha institucionet relevante që të punojnë në këtë drejtim.

E, këtu Teuta Haxhiu nga AAK-ja u kujdes t’i tregojë Jasharajt se Qeveria nuk ka më punë. Të gjithë anëtarët e komisionit ishin të pajtimit se koeficienti aktual i mësimdhënësve është i ulët, mirëpo greva e filluar të hënën, e vlerësua si jo e duhur në këtë kohë.

Njëjtë mendon edhe ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi. Ai ka thënë se i ka dërguar vërejtjet në Ministrinë e Administratës Publike rreth Ligjit për paga, por të gjendur në këtë situatë, i kanë kërkuar SBASHK-ut, mirëkuptim, raporton KTV.

Në fund të takimit, Teuta Haxhiu nga AAK-ja kërkoi që në emër të Komisionit për Arsim, t’i dërgohet një kërkesë Komisionit për Administratë Publike që të diskutohet tutje për koeficientin e mësimdhënësve.

Por, nga aty u përplas ashpër me deputeten e VV-së, Arbërie Nagvaci, duke e akuzuar se motra e saj në një organizatë ua merr 250 euro mësimdhënësve për një trajnim. E deputetja Nagavci i quajti të pavërteta akuzat e saj, dhe e paralajmëroi se për këtë çështje, me deputeten Haxhiu do të diskutojnë në gjykatë, derisa përplasja mes tyre ka vazhduar edhe në korridor. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë