Serbët sërish me provokime nacional-fashiste në Gazimestan

Në një ikonografi tipike nacionaliste serbomadhe, në Gazimestan, afër Prishtinës, sot është shënuar 630-vjetori i humbjes së Betejës së Kosovës.

Në këtë manifestim sërish u shfaqën ide e pankarta anti-shqiptare dhe anti-Kosovë, në stilin tashmë të mirënjohur nacional-fashist serb, që fatkeqësisht solli lufta e tragjendi të mëdha njerëzore deri në gjenocid në këto 30 vitet e fundit në Ballkan.

Pasi u përkujtuan gjoja, vuajtjet që edhe sot populli serb i ka në Kosovë, porosia nga ky manifestim ishte se “Kosova do të mbetet përgjithmonë serbe”.

Në manifestimin që e udhëhoqi krimineli i veshur në mantel prifti, kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfilohje, morën pjesë kishtarë dhe qytetarë nga Kosova, Serbia e Republia Serbe.

Në fund të manifestimit u shpalos edhe pankarta e shkruar në gjuhën serbe e ruse se “Kosova është e pandarë dhe nuk dorëzohet”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë