21 vjetori i Epopesë së UÇK-së: Sakrifica e Jasharajve ishte vulë e krijimit të shtetit të Kosovës

Qindra e mijëra qytetarë të Kosovës, por edhe udhëheqës institucionesh më 5, 6 e 7 mars, kanë vizituar Prekazin, për të nderuar sakrificën e komandantit Adem Jashari, dhe familjes së tij.
Heroizmi i familjes është çmuar lart dhe është vlerësuar kthesë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.
Pas homazheve, kryeministri i Kosovës ka vizituar kullën e Jasharëve dhe është pritur nga Rifat Jashari, vëllai i komandantit legjendar të UҪK-së, Adem Jasharit.

Ai ka kërkuar nga të gjithë që të punojnë për avancim të shtetit dhe ushtrisë.

Më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998 është zhvilluar njëra ndër betejat më të rëndësishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që ktheu rrotën e historisë, duke mobilizuar popullin dhe shtuar masovisht rradhët e UҪK-së në luftën kundër okupatorit serb, si dhe fokusimin e vëmendjes ndërkombëtare ndaj çështjes së Kosovës së robëruar.

Për herë të parë kjo epope e lavdishme u shënua duke pasur tashmë të zyrtarizuar Ushtrinë e shtetit të Kosovës.

Në sulmin e forcave barbare ushtarako-policore të okupatorit serb mbi familjen Jashari, u vranë 55 persona, ku më shumë se 20 prej tyre ishin pleq, fëmijë e gra. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë