Shfletimi i Kategorisë

Histori

Krahasimi mes Nolit e Esat pashës në Lidhjen e Kombeve

Ia vlen që të shohim, se çka të tjerët thoshin në Lidhjen e Kombeve dhe jashtë saj për Nolin e Madh e çka për Toptanin e vogël. Qe te dy ishin në Paris në vitin 1919. E gjithë veprimtaria e Nolit ka qenë për Shqipërinë. Largimi nga…

Pas 75 viteve gjendet anija e flotës Naziste

Një anije gjermane, pjesë e flotës së zhdukur të Adolf Hitlerit, që u fundos në Detin e Zi gjatë Luftës së Dytë Botërore, është zbuluar. Anija e luftës ‘U-23’ u gjend 40 metra nën sipërfaqen e ujit, rreth 3.7 kilometra larg nga bregu i…

Dita Ndërkombëtare e Holokaustit

Më 27 Janar për çdo vit shënohet  ‘Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit’, ku përkujtohen miliona viktima të gjenocidit të Gjermanisë naziste, që u kryen gjatë Luftës së Dytë Botërore. Rreth gjashtë milionë hebrenj u vranë në…

Sot është 120 vjetori i Lidhjes së Pejës

Sot bëhen 120 vite nga themelimi i Besëlidhjes së Pejës. Për nder të kësaj dite do të zhvillohen aktivitet të ndryshme. Kryeministri Ramush Haradinaj do të bëjë nderime para përmendores dhe kullës së Haxhi Zekës në Pejë. Po ashtu edhe…

Kujtesë për Ibrahim Rugovën

E kujtoj Ibrahim Rugovën (2 dhjetor 1944 – 21 janar 2006) që nga vitet e shtatëdhjeta të shekullit të kaluar. Me dallim moshe 20-vjeçare: ai në të tridhjetat atëherë, unë nxënës shkolle. Si mik shtëpie e letrash me Sabri Hamitin, Rugova…

Ernest Koliqi shkrimtar, poet, arsimtar dhe përkthyes

Populli, me të drejt thotë: “Harresa, në disa raste, është më e vështirë se vdekja.” E kjo thënie popullore, vlen sidomos për historinë tonë, për shumë krijues që kanë flijuar jetën dhe punën për të mirën e popullit, për një ardhmëri të…

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë