Ambasadori gjerman në OKB: Njohja e Kosovës është e mënyra e vetme e Serbisë për të futur në BE, e Daçiqi po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet Kosovës

Ambasadori gjerman në Kombet e Bashkuara Christoph Heusgen në fjalën e tij në seancën e KS të OKB’së ai ka kërkuar që Ministri i Jashtëm i Serbisë Iviça Daçiq të ndalojë tentimin për të hequr njohjet e Kosovës.

“Daçiq vetë ka udhëtuar në shtetet të cilat kanë bërë tërheqjen e njohjeve. Nuk e kuptoj logjikën prapa kësaj: Shpallja e pavarësisë së Kosovës është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare. Njohja e Kosovës është e mënyra e vetme e Serbisë për të futur në BE.

Ai madje duke iu drejtuar Daçiqit, është tallur me punën që po bënë Serbia për të penguar njohjen e Kosovës.

“Duke i shtyrë vendet që ta tërheqin njohjen e Kosovës, ju jeni duke e goditur vetën me duart tuaja dhe unë nuk e kuptoj këtë”, tha Heusgen.

“Qeveria e Kosovës kërkon të bëhet pjesë e BE’së, si mund që tarifat kundër Serbisë të jenë kundër perspektives evropiane, ndërkohë të mos lejohen produktet e Kosovës në Serbi është gjithashtu kundër perspektives evropiane”. Këtë deklaratë ambasadori, Christoph Heusgen e bëri në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit që është duke u mbajtur për Kosovën.

Ai ka folur edhe kundër arritjes së një marrëveshje me ndryshimin e kufijve, duke e quajtur këtë të rrezikshme.

“Asnjë në marrëveshje e Brukselit nuk flet për ndryshimin e kufijve apo ndryshimin e territoreve. Ne në Gjermani mendojmë se këto përpjekje janë të rrezikshme për regjionin dhe e destabilizojnë regjionin”, ka thënë ai. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë