Dramatizon Vuçiqi në stilin ‘srbocid*’

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë se në politikë ka parë çdo gjë, disa veprime edhe i ka kuptuar por ka shtuar se “sjelljen irracionale të Kosovës nuk e kupton”. 

Ai, siç përcjellin mediat serbe, ka shtuar se as që përpiqet të përgjigjet në të gjitha ato deklaratat e Kosovës e dhe në disa të tilla të bashkësisë ndërkombëtare, transmeton Koha.net.

“Por minimizimi i tillë i rolit të Kombeve të Bashkuara… por të thoni se nuk do të bisedoni me UNMIK-n, se aq na bën për BE-në, se Rusinë e kemi armike, se SHBA-ja duhet a kuptojë se Kosova është e pavarur, se taksa do të qëndrojë 100 vjet”, këto, sipas Vuçiqit, janë mesazhe të rrezikshme.

*Nocioni ‘Srbocid’ është term i ri që përdoret nga njohës të pavarur dhe të pandikuar të së drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare që e ka kuptimin: “Krime të tmerrshme kundër njerëzimit që ia kalojnë edhe gjenocidit, e që mbesin prore pa u ndëshkuar nga amullia dhe çoroditja e bashkësisë ndërkombëtare”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë