Befasia kroate e zgjedhjeve presidenciale në Kroaci

Në Kroaci, në atë që mund të konsiderohet ‘befasi e pritshme’, zgjedhjet presidenciale të së dielës në ruandin e dytë i fitoi kandidati i së majtës Zoran Milanoviç, i cili e sfidoi dhe fitoi ndaj presidentes aktuale konservatore Kolinda Grabar-Kitaroviç, transmeton Kabllogrami.

Fitorja e presidentes së deritashme dukej e pritshme duke menduar se rreth 25% të votave të kandidatit nacionalist Miroslav Shkoro që doli i treti në ruandin e parë, do të shkonin për Kolinden, e për inat të majtistit Millanoviq, por kështu nuk doli dhe befasia ndodhi.

Kandidati i majtë Zoran Millanoviq fitoi zgjedhjet presidenciale të së dielës përballë një kandidateje konservatore. Është kjo një fitore e rrallë nga një kandidat liberal gjatë votimeve të kohëve të fundit në Evropën qendrore.

Me 99% të votave të numëruara, Zoran Millanoviq, ish-kryeministër i vendit, fitoi 53%. Ndërsa Kolinda Grabar-Kitarovic, gruaja e parë që u bë kryetare e shtetit kroat pesë vite më parë, mori 47% të votave.

Rezultati është një goditje për konservatorët në pushtet, në një moment kur Kroacia ka marrë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, ndërsa këtë vit pritet të zhvillohen edhe zgjedhjet parlamentare.

Ata që votuan për kandidatin e majtë, mendojnë se zoti Milanoviq do ti sjellë më shumë sukses Kroacisë në Evropë. Derisa ata që votuan për presidenten aktuale mendojën se ajo është më e lidhur me botën, është më e spikatur, flet disa gjuhë, dhe ka krijuar miq për Kroacinë kudo në botë.

Zonja Kitaroviç zhvilloi një fushatë që promovonte “Kroacinë e vërtetë”, diçka që zoti Milanoviq e përkufizoi si tepër të rrezikshme. Në përfundim të procesit, ajo i uroi fitoren zotit Milanoviq.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë