Ekskluzive dhe skandaloze: Ja se si do të duket marrëveshja përfundimtare Kosovë – Serbi /foto/

Gazeta online ‘Kabllogrami’ nga burime të saj brenda qarqeve ku po diskutohen dhe shqyrtohen modalitetet finale për marrëveshjen e ashtuquajtuar ‘përfundimtare dhe historike’ me Serbinë ka arritur të sigurojë një dokument prej 17 pikave që thuhet të jetë një nga opcionet e mundshme finale të marrëveshjes Kosovë-Serbi.

Sipas këtij dokumenti, në pikën 1 parashihet që Presheva deri në Klenikë t’i bashkohet Kosovës, derisa në pikën 2 thuhet që kufiri vendoset afër Bilacit.

Në pikën 3 është paraparë që Bujanovci të merr STATUS SPECIAL si Special District.

Po ashtu në pikën 4 parashihet që, Mitrovica sipas këtij dokumenti të marrë status special, si Special District, njejtë si Bujanovci.

Pika 4 është përsëritur (që do të duhej kronologjikisht të ishte pika nr.5), në të cilën thuhet që: Nga 6 deri në 8 fshatra të komunës së Medvegjës i bashkohen Kosovës (por jo edhe qyteti i Medvegjës).

 1. Korridori 10 sipas këtij dokumenti shpallet International “Protected Road”.
 2. Liqeni i Ujmanit privatizohet për 99 vite (Kompani Angleze) dhe është me Status Special.
 3. Trepça privatizohet për 99 vite (Kompani Amerikane, Franceze, Ruse dhe Kineze) dhe është me status Special.
 4. Kishat serbe fitojnë pavarësi dhe eksterritor (si Hilandari në Malin Atos – Greqi)
 5. Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviq i bashkohen Serbisë.
 6. Reparacionet e Luftës falen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.
 7. Kosova njihet nga Serbia me emrin Kosovo (e jo Republika e Kosovës).
 8. Forcat e NATO-s marrin mandat 33 vjeçar.
 9. Baza Cepotin afër Bujanovcit bëhet pjesë e Kosovës.
 10. (Kjo pikë përshkruan diç që realisht s’duket të ketë të bëje shumë me raportet direkte Kosovë – Serbi, por sidoqoftë po e botojmë si të tillë): Bondsteel në fshatin Sojevë bëhet ‘Military Base’; Vlora bëhet ‘Navy Base’; Kuçova bëhet ‘Air Base’…
 11. Firmoset Traktati i Miqësisë Kosovë me Serbinë në Uashington DC.
 12. Kjo marrëveshje pritet të ndodhë brenda 6 muajsh, më 12 qershor 2019 firmoset kjo marrëveshje (që dmth: në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës nga okupatori serb).

PS (Post Scriptum)/ Asnjë opcion tjetër nuk vjen në shprehje, përveç këtij, ose plotësim: Kufiri në Bilaç, nëse Mitrovica dhe Bujanovci mbeten me status special, përndryshe kufiri vendoset në Ristovac – ku Mitrovica do t’i bashkohej Serbisë dhe Bujanovci Kosovës.

Të nderuar lexues të Kabllogramit, gjykojeni vetë absurditetin e këtij dokumenti apo kësaj draft-marrëveshjeje, për të cilën sinqerisht shpresojmë të mos jetë e vërtetë. /©Kabllogrami/

Në vijim mund të lexoni dokumentin e fotografuar:

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë