Vuçiq kushtëzon vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, është takuar sot me ambasadorin rus në Beograd, Aleksander Çepurin, me të cilin kanë diskutuar për dialogun dhe normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, transmeton Kabllogrami.

Presidenti serb ka thënë se kushti kryesor i Serbisë për të vazhduar dialogun është heqja e vendimit për taksën ndaj produkteve me origjinë serbe.

“Serbia është e përkushtuar për paqe dhe stabilitet në të ardhmen, por normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi do të bëhet vetëm nëse anulohet vendimi i paarsyeshëm për taksën”, ka thënë Vuçiq, bëjnë të ditur mediat serbe.

Ndër të tjera në këtë takim Vuçiq e Çepurin kanë diskutuar për vizitën që Putin pati në Serbi dhe për bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve.

Të dy politikanët, gjithashtu, kanë diskutuar edhe për situatën në rajon, raportet Prishtinë-Beograd e çështje të tjera. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë