Gjermanёt me plan serioz të rekrutojë të huaj nё ushtri

Duke luftuar për të mbushur radhët e saj, ushtria gjermane po harton plane për të rekrutuar shtetas nga vende të tjera evropiane, si pjesë e një përpjekje për të shtuar forcat e armatosura, transmeton Kabllogrami.

Ministrja e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen dëshiron të rekrutojë polakë, italianë dhe rumunë, tha revista Der Spiegel, duke cituar një dokument të ministrisë.

Ushtria gjermane, ose Bundeswehr, ka rritur përpjekjet e saj të rekrutimit si pjesë e një rivendosjeje më të gjerë pasi Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014. Vitin e kaluar Gjermania tha se do të rriste madhësinë e forcave të saj të armatosura në 198,000 ushtarë aktivë nga viti 2024, kundrejt 179,000 që ka tani.

Presioni mbi Berlinin u ngrit përsëri në korrik, kur Presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha në një samit të NATO-s se Uashingtoni mund të tërhiqte mbështetjen për aleancën, nëse Evropa nuk do të rriste shpenzimet ushtarake.

Sipas dokumentit të klasifikuar të ministrisë, në Gjermani jetojnë rreth 255,000 polakë, 185,000 italianë dhe 155,000 rumunë, të moshës 18 deri në 40 vjeç, rreth gjysma e të gjithë shtetasve të huaj të BE-së. Nëse 10 për qind e tyre mund të jenë të interesuar në Bundeswehr, atëherë mund të gjenerojnë 50,000 aplikantë të rinj, thuhet në dokument.

Ministria e Mbrojtjes dëshiron të kufizojë grupin e rekrutëve potencialë, duke targetuar ata që jetojnë tashmë në Gjermani prej disa vitesh dhe flasin rrjedhshëm gjuhën gjermane, raporton Der Spiegel. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë