Gjermania përkrahë formimin e Ushtrisë së Kosovës

Qeveria gjermane, ka reaguar pas formimit tё Ushtrisё sё Kosovёs, e cila nëpërmjet zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje me rastin e formimit të ushtrisë.

Zëdhënësi Reiner Breul, ka theksuar se “Kosova ka të drejtë të ketë forcen e vet të armatosur, por kjo nuk duhet të shërbejë si pretekst për eksalimin e situatës”.

Berlini zyrtar poashtu kërkon përfshirjen e pakicave serbe në bashkëpunimin me NATO-n dhe aleatët e saj, ka thёnё Breul, pёrcjell Kabllogrami

Breul thotë se “ Kosova dhe Serbia duhet të normalizojnë raportet mes dy vendeve. Aprovimi i këtyre ligjeve, nuk duhet të shërbejë si pretekst i eskalimit të situatёs. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë