Imunologu amerikan paralajmëron për ‘dimrin më të errët’ nëse virusi rikthehet

WASHINGTON (AP) – Amerika përballet me “dimrin më të errët në historinë moderne”, nëse drejtuesit nuk veprojnë me vendosmëri për të parandaluar një rikthim të koronavirusit, thotë një informator i qeverisë i cili pretendon se ishte larguar nga puna e tij pasi paralajmëroi administratën Trump që të përgatitej për pandeminë.

Imunologu Dr Rick Bright bën parashikimin e tij të qartë në dëshminë e përgatitur për paraqitjen e tij të enjten para Komitetit të Energjisë dhe Tregtisë. Aspektet e ankesës së tij për administrimin e parakohshëm të krizës pritet të mbështeten nga dëshmia e një ekzekutivi të një kompanie që prodhon maska ​​respiratore.

Një agjenci federale kujdestare ka gjetur “dëshmi të forta” që Bright u largua nga posti i tij si drejtues i Autoritetit të Kërkimit dhe Zhvillimit të Avancuar Biomjekësor pasi kishte ngritur alarmin për sëmundjen në Departamentin e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. Bright pretendon se ai u bë një objektiv kritikash kur nxiti përpjekjet e hershme për të investuar në zhvillimin e vaksinave dhe krijimin e rezervave të nevojshme.

“Dritarja jonë e mundësive po mbyllet,” thotë Bright në dëshminë e tij të përgatitur të postuar në faqen e internetit të komitetit të Dhomës. “Nëse nuk arrijmë të zhvillojmë një përgjigje të koordinuar kombëtare, bazuar në shkencë, kam frikë se pandemia do të përkeqësohet dhe do të zgjatet, duke shkaktuar sëmundje dhe fatalitete të papara ndonjëherë.”

Dëshmia e Bright vjen pas paralajmërimit të kësaj jave nga Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i qeverisë për sëmundjet infektive, se një ulje e kufizimeve të mbylljes së dyqaneve dhe qëndrimit në shtëpi mund të “kthejë orën”, duke mbjellë më shumë vuajtje dhe vdekje dhe përpjekjet tona për ta luftuar koronavirusin do të komplikohen më shumë por edhe që ekonomia do të lëkundet përsëri.

Presidenti Donald Trump e ka cilësuar Bright si “një djalë të pakënaqur”, dhe disa nga aleatët politikë të presidentit kanë kërkuar që Fauci të pushojë nga puna, megjithëse kjo duket se nuk ka gjasa tani për tani.

Më shumë se 83,000 njerëz kanë vdekur në SHBA, duke bërë më shumë se një të katërtën e vdekjeve globale dhe numrin më të lartë në botë. Në planet më shumë se 4.3 milion janë infektuar dhe rreth 295,000 kanë vdekur nga COVID-19.

I etur për të rifilluar ekonominë, Trump u ka bërë thirrje shteteve që të heqin kufizimet, dhe shumë guvernatorë po e bëjnë këtë gradualisht, megjithëse konsumatorët mbeten të prirur të kthehen në restorante, ngjarje sociale dhe garave sportive.

Në dëshminë e tij të përgatitur, Bright tha, “Fakti i pamohueshëm është se do të ketë një ringjallje të (COVID-19) këtë vjeshtë, duke komplikuar në masë të madhe sfidat e gripit sezonal dhe duke i dhënë një tendosje të paparë në sistemin tonë të kujdesit shëndetësor.”

-AP (Associated Press)

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë