Daniel Ricciardo nënshkruan për McLaren

Daniel Ricciardo do të garojë për McLaren në 2021, kanë njoftuar ekipi McLaren .

30-vjeçari australian do të jetë partner me Briton Lando Norris, ndërsa Carlos Sainz në anën tjetër pritet të konfirmohet si shofer i ri i Ferrari nga sezoni 2021.

Sainz zëvendëson Sebastian Vettel, largimi i të cilit nga Ferrari në fund të këtij sezoni u konfirmua të martën.

“Daniel është një tjetër hap në planin tonë afatgjatë dhe do të sjellë një dimension të ri emocionues,” tha shefi ekzekutiv i McLaren Racing, Zek Brown.

“Unë gjithashtu dua të falëndëroj Carlos për punën e shkëlqyer që ai ka bërë për McLaren në ndihmën e dhënë planit tonë të rimëkëmbjes së performancës. Ai është një lojtar i vërtetë i ekipit dhe ne i dëshirojmë gjitha të mirat në të ardhmen e tij përtej McLaren.”

Nënshkrimi i Ricciardo, një fitues i shtatëfisht me Red Bull nga viti 2014 deri 2018, është një lëvizje e madhe për McLaren, i cili vitin e kaluar bëri përparim mbresëlënës përsëri në vendin e katërt në kampionat, pas disa viteve të dobëta në kualifikime.

Drejtori i ekipit Andreas Seidl tha: “Daniel është një fitues i sprovuar i garës dhe përvoja, përkushtimi dhe energjia e tij do të jenë një shtysë e vlefshme për McLaren dhe misionin tonë për t’u rikthyer në ballë të garës. Me Daniel dhe Lando si shokë të skuadrës, unë besoj se kemi dy garues që do të vazhdojnë të emocionojnë tifozët tanë dhe të ndihmojnë ekipin të rritet “.

Ricciardo u afrua të bashkohej me McLaren në vitin 2019 kur ai u largua nga Red Bull, por në fund zgjodhi Renault sepse ata ishin më konkurrues në atë kohë.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë