Kurti e Mustafa takohen sot, pritet finalizimi i koalicionit qeverisës

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës do të takohen sot për të nënshkruar marrëveshjen finale për koalicionin qeverisës, ku nga 12 ministri të dakorduara që parë, pritet t’i ndajnë mes vete nga 5 sosh, derisa nga një ministri pritet t’u jepet serbëve dhe minoriteteve tjera, raporton gazeta online Kabllogrami.

Në takimin që u mbajt të shtunën në mes të Isa Mustafës dhe Albin Kurtit, u tha se është dakorduar në tërësi programi qeverisës, duke u pajtuar për të gjitha çështjet e hapura, e po ashtu edhe sa i përket kabinetit qeverisës, sipas të cilëve do të ketë 12 ministri.

Krahas kësaj, është raportuar se pesë ministri do i takojnë Lëvizjes Vetëvendosje, pesë Lidhjes Demokratike të Kosovës, një minoritetit serb dhe një për minoritet tjera.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, duket se përfundimisht kanë harmonizuar 100 % programin qeverisës, derisa sipas burimeve të gazetës takimi finalizues për nënshkrimin e marrëveshjes bashkëqeverisëse pritet të zhvillohet sot në orën 14:00 në zyrat e Kuvendit të Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë