Xhaka e Mustafi e dërgojnë Arsenalin në 1/8 e finales së Europa League

Arsenali e ka mposhtur 3-0 ekipin Bjellorus, Bate Borisov në ndeshjen e kthimit, në stadiumin “Emirates” të Londrës, për t’u kualifikuar në mesin e 16 skuadrave më të mira në Europa League. Xhaka me dy asistime dhe Mustafi me një gol, ishin protagonistë në kualifikimin e Arsenalit, njofton Kabllogrami.

Pas humbjes 1-0 nga Bate Borisov në ndeshjen e parë që u zhvillua në Bjellorusi, skuadra e Unai Emery ka bërë një ndeshje të kompletuar në takimin kthyes në “Emirates”, duke triumfuar 3-0, për t’u kualifikuar në mesin e 16 më të mirave në Europa League.

Ndeshja u hap mirë për Arsenalin kur Zakhar Volkov shënoi autogol në minutën e 4 të takimit, për të zhbllokuar rezultatin.

Për 2-0 u përkujdes mbrojtësi shqiptar, Shkodran Mustafi, në minutën e 39’, pasi një harkimi të bukur të Granit Xhakës nga këndi, me të cilin rezultat u mbyll pjesa e parë.

Në pjesën e dytë, Arsenali nuk lejoi befasi dhe arriti të shënojë edhe golin e tretë, golin e qetësisë, që doli të jetë përfundimtar i takimit.

Pas një asisitimi tjetër të Xhakës, Ishte mbrojtësi, Sokratis Papastathopoulos, ai që shënoi në minutën e 60-të për 3-0, vetëm pak minuta pasi hyri në lojë, në vend të Laurent Koscielny, duke ndihmuar kështu “Topçinjtë” për t’u kualifikuar në fazën tjetër të Europa League.

Xhaka u vlerësua më së larti te Arsenali me notën 8.9, duke qenë lojtari më i mirë i ndeshjes. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë