‘Lista serbe’ barikadohet në Kuvend: Thonё qё e presin komisionerin Hahn

Deputetët e Listës serbe, hynë të dielën në mjediset e parlamentit të Kosovës ku siç thanë, do të presin një takim me komisionarin për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, i cili të hënën pritet të qëndrojë në Kosovë, bën të ditur Kabllogrami

Komisionari Hahn do të qëndrojë sot /të hënën/ fillimisht në Beograd e pastaj do të vie në Prishtinë për të diskutuar çështjen e tarifave të Kosovës ndaj mallrave serbe.

Nga ‘Lista Serbe’ thonё se duan ta njoftojnë komisionarin Hahn me “gjendjen dhe krizën e mundshme humanitare më të cilën populli serb po përballet nëse tarifat nuk tërhiqen”.

Më 21 nëntor, qeveria e Kosovës vendosi tarifa prej 100 për qind ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja, si hakmarrje ndaj fushatës serbe kundër shtetësisë së Kosovës.

Tarifat nxitën reagimin e zemëruar të Beogradit, derisa tё teledirigjuarit e tyre nga ‘Lista Serbe’ thirrёn protesta dhe shkëputën çdo komunikim me Prishtinën. Kryetarët e atyre komunave dhanë dorëheqje.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se tarifat nuk janë të drejtuara kundër serbëve të Kosovës dhe se duhet të mbeten në fuqi derisa Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës. Madje ai tha se tarifat do të jene pjesë e marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë