Poezia dhe Jakup Krasniqi: Dhembje e Krenari

Këndi Poetik

Ish kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe ish zëdhënës dhe anëtar i SHP të UҪK-së, Jakup Krasniqi përmes një Deklarate të bërë publike në faqen e tij zyrtare në rrjetin social Facebook, ka njoftuar opinionin se ka marrë ftesë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë që të paraqitet më 24 korrik 2019 për intervistim.

Por, para kësaj ‘Deklarate’ të datës 20 korrik 2019, ai ka edituar në faqen e tij disa ditë më herët /14 korrik 2019/, një poezi jashtëzakonisht të fuqishme dhe të thurrur bukur të cilën me kënaqësi të madhe po e sjellim për lexuesit e portalit tonë.

Për të mos ia prishur shijen kësaj poezie të gjetur bukur dhe me shije të lartë artistike, ‘Deklaratën’ e sipërpërmendur do ta publikojmë krejt në fund të këtij shkrimi për hir të informimit për ata që janë të interesuar ta lexojnë:

Shijojeni:

DHEMBJE E KRENARI

Dhemb oh dhemb
Kur të shenjtën luftë
Ta bëjnë leckë e paçavure
Ata që nuk luftuan kurrë
E ngritur kishin të bardhin flamur!

Dhemb oh dhemb
Kur idealet njerëzore
I keqpërdorin horrat
E zemra të pikon gjak
Sikur të kafshojnë korbat!

Dhemb oh dhemb
Kur liria përdhoset
Nga t’mjerët faqezinj
Dashuria njerëzore
Tretet ndër breza e të rinj!

Dhemb oh dhemb
Ndaj nuk duhet heshtur
Për shëmti pas shëmtie
Nga ata që edhe sot
I bëjnë argatin tradhtisë!

Dhemb oh dhemb po ç’krenari
Testamenti me gjak i shkruar
Nga flijimtarët tanë biblikë
Për të qenë prore vigjilentë
Në mbrojtje të Djepit fisnik!

————————————————————————

Në vijim deklarata e Jakup Krasniqit pas marrjes së ftesës nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë që të paraqitet më 24 korrik 2019 për intervistim:

“DEKLARATË

Prishtinë, më 20 korrik 2019

Të nderuar bashkëkombës

Ndihem i obliguar moralisht t’ju njoftoj se kam marr ftesë nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale në Hagë të paraqitem më 24 korrik 2019.

Pavarësisht bindjeve të mia që Gjykata Speciale e ngritur mbi bazën e raportit të Dick Martit, miratuar nga Këshilli i Evropës, i cili fund e krye është sajuar në Beograd me shpifje e gënjeshtra dhe me motiv e qëllim të komprometimit dhe inkriminimit të luftës së drejtë e të pastër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkundër qëndrimit tim të hapur kritik e kundërshtues për krijimin me presion të kësaj gjykate, unë do të prezantohem në hetuesinë e saj në datën e caktuar në cilëndo cilësi. Me besim në drejtësinë, i bindur se e vërteta është që gjatë luftës në Kosovë, Serbia ka kryer gjenocid, kurse konstruktet e saj monstruoze për UÇK-në do të bien poshtë, unë do të jem atje për të dhënë kontributin tim për ndriçimin e së vërtetës historike.

Megjithatë është fatkeqësi dhe ironi e llojit të vet, që në vend se Serbia të përballet me drejtësinë për krimet kundër njerëzimit dhe gjenocidit, ne duhet të mbrohemi nga akuzat e saj të trilluara, në vend që të gjykohen argumentet dhe provat e pamohueshme dhe të njohura botërisht, drejtësia merret me trille dhe shpifje të ulëta të politikës serbe dhe të shërbimeve të saj sekrete.

Përkundër bindjeve të mia sa i përket kësaj gjykate politike, të krijuar me presion politik nga njerëzit që bartin funksione të larta shtetërore në Kosovë dhe themelimin e saj me votën e atyre deputetëve që ishin numra në Kuvendin e Kosovës, unë do të prezantohem në hetuesinë e Gjykatës Speciale.
Nuk do të jetë hera e parë që dal para hetuesve për të dhënë përgjigje për çështje të sajuara nga pushteti i Serbisë. Ia kam dalë në proceset e hetuesisë jugosllave të viteve tetëdhjetë, siç ia kam dalë me përgjegjësi edhe kur jam ftuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavi, për rastet e kurdisura në bazë të dosjeve të dorëzuara nga Serbia kundër Fatmir Limajt, Ramush Haradinajt dhe bashkëluftëtarëve të tyre.

Në të dy rastet kam dhënë deklarata në cilësinë e zëdhënësit të UÇK-së, përfaqësuesit të saj politik dhe anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së gjatë luftës së viteve 1998-1999. Deklaratat e mia në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavi janë publike, siç është publik edhe verdikti i kësaj gjykate kur i hodhi si të pabaza të gjitha akuzat kundër Fatmir Limajt dhe Ramush Haradinajt, duke shpallur pafajësinë e tyre.

As kësaj radhe nuk mund të jetë ndryshe.

Jakup Krasniqi, anëtar i SHP të UÇK-së dhe zëdhënës i tij”

©Gazeta-Online-Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë