Zgjedhjet e parakohshme në Veri të Kosovës më 19 maj

Presidenti Hashim Thaçi ka marrë vendim për shpalljen e zgjedhjeve e parakohshme për kryetarë të katër komunave të veriut të vendit, pas dorëheqjes së bërë muaj më parë me direktivë të Beogradit, nga kryetarët e 4 komunave veriore që udhëhiqen nga ‘Lista Serbe’, shkruan Kabllogrami.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë në katër komunat, Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan.

Sipas njoftimit për media, në mbështetje të kompetencave kushtetuese dhe ligjore, duke marrë parasysh shkresën e Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, dhe pas një procesi të konsultimeve përkatëse me partitë politike dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, sot Presidenti, ka nxjerr vendimin për caktimin dhe shpalljen e datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Mitrovica e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan.

Në njoftim thuhet se në pajtim me këtë vendim, zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë në këto katër komuna të Republikës së Kosovës do të mbahen më 19 maj 2019.

Kryetarët e këtyre katër komunave, Mitrovicë Veriore, Leposaviq, Zubin Potoku dhe Zveçan nga Lista Serbe, kanë dhënë dorëheqje nga postet e tyre më 27 nëntor të vitit të shkuar.

Me imponim të Beogradit zyrtar, shkas për dorëheqje, sipas tyre, kishte qenë vendosja e taksës nga qeveria e Kosovës ndaj mallrave të Serbisë. /©Kabllogrami/

Në vijim mund ta lexoni vendimin e Thaçit për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve:

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë