Presidenti ka dekretuar tri ligjet e Ushtrisё sё Kosovёs

Projektligjet për transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës, kapërcyen edhe procedurën e fundit, atë të dekretimit nga presidenti i vendit. Pas nënshkrimit nga presidenti, pritet që dokumenti të publikohet në gazetën zyrtare dhe hyn nё fuqi menjёherё, raporton Kabllogrami.

Presidenti Thaçi nënshkroi sot paradite tri projektligjet e miratuara nga Kuvendi i Kosovës e që i hapin rrugë transformimit të FSK-së në ushtri, proces ky i cili është paraparë të zgjasë 10 vjet.

Në praninë e komandantit të FSK-së, gjenerallejtnant Rrahman Rama, dhe disa pjesëtarëve të Ushtrisё, presidenti Thaçi përfundoi procedurën e nënshkrimit.

E ditën e sotme ai e quajti të rëndësishme. Ndërkohë falënderoi aleatët e shtetit të Kosovës.

“Si presidenti i Republikës së Kosovës, komandat suprem i ushtrisë së Kosovës, u uroj juve komandant, të gjithë ushtarët, oficerët, e uroj popullin e Kosovës, falënderoj mbështetësit ndërkombëtarë, ShBA dhe të gjitha shtetet e tjera aleate, në këtë ditë të rëndësishme të zyrtarizmit të ushtrisë së Kosovës, me nënshkrimin apo dekretimin e ligjit 06L-122 për Ministrinë e Mbrojtjes së miratuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës me datë 14.12.2018, dhe i pranuar nga zyra e presidentit të Kosovës me 26.12.2018. Ky dekret hyn më fuqi në datën e nënshkrimit. Urime ushtria juve ushtarë, urime, faleminderit shumë popullit të Kosovës për besim”, ka thёnё Thaçi. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë