Punëtorët e Telekomit kanë nisur grevën kundër kontratës së re me Z-mobile

Punëtorët e Telekomit të Kosovës kanë filluar grevën e përgjithshme për parandalimin e lidhjes së kontratës së re me “Z-mobile”, ku edhe kanë njoftuar se do të kërkojnë nga gjykatat e vendit që mos të lejojnë ekzekutimin e vendimit të Arbitrazhit për përmbarim.

Në faqen zyrtare të sindikatës së Telekomit, janë bërë publike fotografitë e punëtorëve që momentalisht janë në grevë.

Dje u raportua në media se ka gjasë që të vazhdohet kontrata me kompaninë e Devollëve, Z-Mobile, derisa këta të fundit e kanë dërguar në përmbarim kompaninë publike Telekom për borxhin e arbitrazhit.

Kështu ka filluar greva e Sindikatës së Punëtorëve të Telekomit, e paralajmëruar kundër vazhdimit të kontratës me Z-Mobile, si dhe kundër vazhdimit të ekzekutimit të borxhit prej 25 milionëve të Arbitrazhit për përmbarim në favor të Z-mobile, pasi që sindikalistët konsiderojnë se tashmë Z-mobile ka fituar tepër shumë në kurriz të Telekomit, të cilin e ka sjellë pranë falimentmit duke e zhvatur. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë