Refuzohet kërkesa e Serbisë, nesër votohet për Kosovën në Interpol

Kryesuesi i Interpolit hodhi poshtë kërkesën e Serbisë dhe të pesë vendeve të tjera anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit që votimi pёr pranimin e Kosovёs si anёtare me tё drejta tё plota nё Interpol, të hiqet nga rendi i ditës. Kryesuesi as që e ka vënë në rend të ditës kërkesën e Serbisë dhe të pesë vendeve të tjera, transmeton Kabllogrami raportimet nga zhvillimet nё Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit qё po mbahet nё Dubai.

Ka dështuar përpjekja e Serbisë që të pengojë procesin e votimit për anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Nesër përfundimisht votohet për anëtarësimin e saj në Interpol, ndërsa procesi i votimit mund të zhvillohet dy herash, nëse në rrethin e parë nuk sigurohen vota të mjaftueshme.

Për futjen në rend të ditës të Asamblesë të kërkesës së Kosovës për anëtarësim ishte vendosur në seancën e parë në Komitetin Ekzekutiv dhe rezultati i votimit ishte 7:6 në favor të përfshirjes në rend të ditës. Për pranim do të nevojiten dy të tretat e votave, ndërsa do të votohet në dy rrathë,transmeton Koha.net. Natyrisht nëse në rrethin parë nuk sigurohet numri i mjaftueshëm për pranim. /©kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë