Sanxhaku me protesta ka shёnuar 100 vjetorin e pushtimit serb

"Koha është që Sanxhaku me kufijtë e vet ta ketë lirinë e vet”

Dje në Novi Pazar është mbajtur një protestë qytetare me të cilën është shënuar 100 vjetori i pushtimit të Sanxhakut nga Mbretëria serbe, kroate e sllovene, organizuar nga Partia e Veprimit Demokratik tё Sanxhakut qё kishte fituar zgjedhjet sё fundmi nё kёtё regjion, transmeton Kabllogrami

Para fillimit të protestës, sekretari i përgjithshëm i Partisë së Veprimit Demokratik Ahmedin Shkreli u ka thënë qytetarëve protestues se ka ardhur koha që Sanxhaku me kufijtë e vet, ta fitojë lirinë dhe vendin e vet nën diell.

Ai ka theksuar se krijuesit e Mbretërisë së SKS-së i kanë injoruar tërësisht interesat e Sanxhakut si entitet i posaçëm politik e që ishin përfshirë përmes Rezolutës së Sjenicës në vititn 1917.

“Përfshirja e Sanxhakut në territorin e Mbretërisë së SKS-së ka qenë në kundërshtim me vullnetin dhe interesin e qytetarëve të Sanxhakut, të cilëve iu mor e drejta që tërthorazi ose përmes përfaqësuesve të vet t’i mbrojnë interesat e veta”, citon “blic” i Beogradit të ketë thënë Shkrijel.

Ai ka shtuar se me këtë protestë dërgohet mesazhi se qytetarët e Sanxhakut më nuk do të tolerojnë që ndokush t’i vërë para aktit të kryer.

“Çdo zgjidhje në kundërshtim me interesat e Sanxhakut dhe të qytetarëve të tij, për ne do të jetë e papranueshme dhe do ta kundёrshtojmё fuqishёm”, ka përfunduar Shkrijel.

Në protestë mori pjesë edhe lideri i SDA-së /Stranka Demokratske Akcije/ së Sanxhakut Sylejman Uglanin. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë