Serbia ka refuzuar propozimin e SHBA-së për Kosovën

Siç njofton gazeta e Beogradit ‘Novosti’, pala serbe propozimin nga Shtëpia e Bardhë dhe Platformën për dialog i ka parë si veprime të sinkronizuara në mënyrë që Serbinë ta vërë para aktit të kryer për ta njohur pavarësinë e Kosovës dhe që si shpërblim Serbisë t’i ofrohet anëtarësim i përshpejtuar në BE.

Beogradi nuk do ta pranojë propozimin e SHBA-së për ta njohur pavarësinë e Kosovës, ashtu siç i ka shkruar presidenti amerikan Donald Trump presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, transmeton Koha.net duke cituar gazetën beogradase.

“Se shpresat për njëfarë ndryshimi të qëndrimit të SHBA-së janë vetëm ëndrra, e ka dëshmuar edhe urimi i Trumpit për Serbinë e Kosovën”, konstaton gazeta dhe rikujton se “dy urimet njësoj, kërkojnë marrëveshje me njohje të ndërsjellë”.

Ditë më parë me rastin e Ditës së Shtetësisë së Serbisë, presidenti i SHBA-së Donald Trump i kishte dërguar një letër urimi presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në letër, siç shkruante gazeta e Beogradit “danas”, Trumpi ka kërkuar nga Vuçiqi që sa më parë të arrihet një marrëveshje me Kosovën e cila duhet të përfundojë me njohje të ndërsjellë të pavarësisë.

“Përderisa ju mbetet palëve të arrijnë marrëveshje, mendojmë se njohja e ndërsjellë duhet të jetë elementi qendror i normalizimit të raporteve”, kishte shkruar ndër të tjera presidenti amerikan Donald Trump, në letrën e urimit dërguar presidentit serb Vuçiq. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë