Ambasadori britanik uron Kosovën /Video/

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka uruar 11 vjetorin e Pavarësisë së republikës së Kosovës, derisa edhe kësaj rradhe ka nderuar qytetarët e Kosovës duke uruar përmes një video postimi në gjuhën shqipe, raporton Kabllogrami.

“Sot, para 11 vitesh, Kosova ka shpallur pavarësinë në bazë të planit të Ahtisaar-it. Kosova u lind si Republikë shumë-kombëshe, demokratike, ku sundon ligji dhe të drejtat e njeriut”, ka thënë në urimin e tij Ruairi O’Connell.

Më tej, ai ka thënë se Britania e Madhe do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën si gjithnjë.

“Ju uroj çdo kosovari këtë ditë, Pavarësinë e Kosovës, dhe mirëpresim edhe 111 vite miqësi mes Britanisë e Kosovës”, ka thënë tutje O’Connelli. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë