Serbia mburret se ka shitur më 2018 armatim me vlerë 600 milionë dollarë

Për t’u mburrur se sa të ‘fuqishme’ e paskan industrinë ushtarake, Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se Serbia sivjet ka eksportuar armatim me vlerë mbi 600 milionë dollarë, përcjell Kabllogrami.

Kjo shumë, siç përcjell “blic” i Beogradit, është 10 për qind më shumë se sa një vit më parë.

Serbia armët i shet kryesisht në vendet e Afrkës, por edhe në arabe dhe në ato të Amerikës Latine.

Ajo, madje, disa vendeve u ka ofruar armatim me çmime të lira apo edhe falas që ta tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë