Serbia i reagon ashpër Maqedonisë Veriore

Serbia ka dërguar notë proteste Maqedonisë Veriore për shkak se kjo e fundit ka shtypur pulla postare me hartën e Kroacisë fashiste, thuhet në komunikatën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Sërbisë.

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë kërkoi që pulla e diskutueshme e postës të tërhiqet menjëherë nga qarkullimi dhe që Qeveria e Maqedonisë Veriore të dënojë ashpër shtypjen dhe botimin e saj, thuhet në njoftim.

“Përndryshe, Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë do të ndërmarrë hapa të mëtutjeshëm në mënyrë që të mbrojë interesat e Serbisë,” deklaroi ministria e kryesuar nga Ivica Daçiç.

Siç thuhet, Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë “e përcepton botimin e një pulle postare të tillë, në Ditën e Fitores mbi Fashizmin në Luftën e Dytë Botërore, si një provokim armiqësor të drejtuar kundër integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë”, dhe si një fyerje për tërë popullin serb ku qindra mijëra vdiqën në kampet e përqendrimit të të njëjtit shtet Kroat “.

“Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë shpreh protestën e saj më të fortë në lidhje me shtypjen dhe botimin e një pullë postare me një hartë gjeografike të Shtetit të Pavarur Fashist fashist të Kroacisë, i cili përfshin pjesë të Serbisë deri në Beograd, pjesë të Malit të Zi dhe tërë Bosnjës dhe Hercegovinës” dhe popullit serb në tërësi deri në periudhën më të errët në historinë e fundit “, thuhet në deklaratë.

Shtohet se “përpjekje të tilla për revizionizëm historik shkelin rëndë marrëdhëniet bilaterale midis Serbisë dhe Maqedonisë Veriore dhe bashkëpunimin dhe stabilitetin e të gjithë rajonit.”

Mediat raportuan sot se Posta e Maqedonisë Veriore, në prag të Ditës së Evropës, 9 maj, brenda serisë së pullave “Maqedonia Veriore në BE”, publikoi një pullë kushtuar Kroacisë, por me një hartë të Shtetit të Pavarur të Kroacisë.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë