Liga e parë e futbollit të Francës anulon sezonin 2019-20

 

Sezoni i futbollit 2019-20 Ligue 1 në Francë do të anulohet për shkak të pandemisë të koronavirusit.

Të martën, Kryeministri Edouard Philippe njoftoi se ndeshjet kryesore sportive – përfshirë ato që mbahen pas dyerve të mbyllura – nuk do të lejohen përpara muajit shtator të këtij viti.

“Të gjitha ngjarjet e mëdha sportive dhe kulturore … që tërheqin më shumë se 5,000 pjesëmarrës nuk do të mund të rikthehen përpara shtatorit,” tha Philippe, duke folur në Parlament.

“Sezoni 2019/20 i sportit profesional, veçanërisht ai i futbollit, nuk do të mund të rikthehet.”

Asnjë njoftim zyrtar nuk është lëshuar nga Ligue 1 ose Liga Profesionale e Futbollit (LFP) e Francës.

UEFA më parë ka caktuar një afat deri më 2 Gusht 2020 që garat vendase në Evropë të përfundojnë.

LFP kishte vendosur 17 qershorin si një datë të mundshme të rifillimit, ndërsa Federata Franceze e Futbollit (FFF) kishte shpresuar të njoftonte datat për finalet e kupave të meshkujve dhe të femrave në të ardhmen e afërt.

Komiteti Ekzekutiv i FFF kishte vendosur tashmë t’i jepte fund të gjithë futbollit amator në Francë, si dhe kampionateve kombëtare të National 3 dhe National 2.

Renditja aktuale si përfundimtare?

Paris-Saint Germain ishte 12 pikë përpara në vendin e parë në Ligue 1 kur gara u pezullua më 13 Mars.

Nëse pozicionimet aktuale merren për të vendosur si “përfundimtare”, PSG do të shpallet kampione për të tretën herë radhazi.

Në mënyrë të ngjashme, Rennes i vendit të tretë do të kualifikohej në Ligën e Kampionëve UEFA me vetëm një pikë, përpara Lille.

Atyre do t’i bashkohej Marseja, i cili aktualisht është i dyti.

Reims dhe Nice gjithashtu do të ishin në renditje për futbollin Evropian bazuar në pozicionin e tyre aktual në tabelë..

Sidoqoftë, kjo mund të vlerësohet e padrejtë ndaj Strasburgut, të cilët kanë luajtur një lojë më pak se skuadrat e tjera dhe mbesin vetëm tre pikë pas Nice.

Nimes, Amiens dhe Toulouse do të eliminoheshin nga Liga e Parë.

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë