Thaçit i bëhen tri vjet president, por në vend të unitetit kushtetues, ai rriti përçarjet

Tre vjet më herët, më 26 shkurt të 2016-s, Hashim Thaçi arriti të bëhej president i Kosovës, me votat e Isa Mustafës, nën gaz lotsjellës brenda Kuvendit e kundërshtime e protesta jashtë.

Tre vjet pas, njeriu që nga partitë në pushtet atë kohë u votua për të qenë unifikues, po akuzohet çdo ditë si përçarës i madh dhe se po e vë në pazar territorin me idenë e korrigjimit të kufijve me Serbinë.

Deputetët që atë kohë e kundërshtuan zgjedhjen e Thaçit drejt ngjitjes në krye të shtetit, thonë se ai nuk e përfaqëson unitetin e popullit, raporton televizioni KTV.

Për tri vjet në pozitën e presidentit Thaçi kurrë nuk arriti të plotësojë provisionin kushtetues që të jetë personifikim i unitetit të shtetit dhe qytetarëve, përkundrazi, polarizoi dhe rriti si askush më parë përçarjet e thella në popull dhe në spektrin politik. Mbase e ka marrë si mision nga ku me dit kush, shkatërrimin e plotë të shtetit që lindi me aq shumë sakrifica.

Albulena Haxhiu nga Vetëvendosje e quan fatkeqësi që Kosova e ka një president që bën lojë me territorin. Por, Haxhiu thotë se do ta ndalin me çdo kusht projektin e tij të dëmshëm, me kundërshtime në Kuvend e me protesta nëpër sheshet e kryeqytetit.

Në AAK thonë se secili zyrtar institucional e ka për detyrë të mbrojë Kosovën dhe integritetin e saj territorial, në kufijtë e saj që ishin në kohën e shpalljes së pavarësisë.

Për Nismën Socialdemokrate, Thaçi nuk është shquar asnjëherë për qasje unifikuese, as kur ishte opozitë e as pozitë.

Hashim Thaçi la pozitën e kryeministrit dhe pas një krize të gjatë politike, arriti të marrë 71 vota vetëm në rundin e tretë të votimit për t’u zgjedhur president i Kosovës. ktv /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë