Ҫfarë moti do të kemi sot në Kosovë?

Një front i ftohtë që po sjell masa të ftohta polare nga veriu i kontinentit evropian pritet të kalojë sot mbi Kosovë, bën të ditur Gazeta Online Kabllogrami, sipas raportimeve të IHMK-së.

Nga sot, ditë e mërkurë, sipas Institutit hidrometeorologjik të Kosovës /IHMK/, mbi rajonin tonë do të shtrihen zona anticiklonike, që do të favorizojnë mot më stabil, me intervale më të gjata me diell por të ftohtë, e me ngrica në orët e mëngjesit.

Ditën e sotme, cilësia e ajrit pritet të përmirësohet ku vlerat do të sillen përreth vlerave mesatare, mirëpo me shtrirjen e anticiklonit mbi rajon nga dita e mërkurë, nuk parashihet të ketë qarkullim të mjaftueshëm ajror, ndaj vlerat e cilësisë së ajrit do të kalojnë në vlera të pashëndetshme. Erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 5-12m/s. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë