Falet Kurban Bajrami me mesazhe për mirësi e solidaritet për nevojtarët

Manifestimi qendror kushtuar Kurban Bajramit në Kosovë u mbajt në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Mesazhin për këtë festë e mbajti zëvendëskryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Reshat Mexhidi.

Në fjalën e tij, Mexhidi tha se porosia e Kurban Bajramit qëndron fuqishëm mbi parimet e bujarisë dhe sakrificës. Ai ka thënë se Zoti nuk e do besimtarin e pasur që është koprrac, transmeton KP.

Ai ftoi që pasuria të shpërndahet me ata që kanë nevojë, pasi sipas tij, solidariteti dhe ndihma është urdhër kuranor dhe amanet i profetit Muhamed.

“Të gjithë ne duhet ta dimë se duke i dhënë të varfërve nuk pakëson pasurinë por Zoti do t’jua shtojë pasurinë”, tha ai.

Po ashtu, një porosi e rëndësishme që u përcoll ishte edhe ajo për respektimin e femrës. Mexhidi tha se Zoti urdhëron që të gjithë duhet të sillen mirë me femrat dhe të drejtat e tyre të mos nëpërkëmben. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë