Ҫfarë moti pritet sot të mbajë në Kosovë e ҫfarë në Shqipëri?

Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 13-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës ndërmjet 25-27 gradë Celsius.

Për sot indeksi UV paralajmërohet i lartë.

Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi i verilindjes.

Ndërsa edhe në Shqipëri sot moti do të jetë me diell, por me kalime të vranësirave në relievet malore.

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të ndikohet nga rryma ajrore kontinentale të cilat po japin impakt në territorin e Shqipërisë duke mbajtur temperatura të ulëta.

Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi 7 m/sek në bregdet.

Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur.

Temperaturat do të vijojnë me rritje në vlerat maksimale.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat malore 15/30°C

Zonat e ulëta 18/34°C

Zonat bregdetare 19/33°C

©Kabllogrami

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë