BE flet pёr letrën e Trump dërguar Kosovës e Serbisë

Letrën e presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë, Komisioni Evropian e sheh si përkrahje pёr Bashkimin Evropian në këtë dialog, njofton Kablllogrami

Kështu ka thënë sot zëdhënësja e Përfaqësueses së Larë lartë për Politikët të Jashtme e të Sigurisë, Maja Kocijançiç.

“Siç e dini, po vazhdon puna në arritjen e marrëveshjes detyruese juridike për normalizimin e gjithanshëm të marrëdhënieve”, citon FoNet të ketë thënë Kocijançiç.

Ajo ka shtuar se kjo marrëveshje duhet të sjellë zgjidhje tё qёndrueshme, reale dhe afatgjatë.

“Zgjidhja duhet të jetë e qëndrueshme dhe reale, e bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe në përputhje me ligjet e BE-së si dhe e pranueshme për vendet e Bashkimit Evropian”, ka thënë ajo.

“Letrën e Donald Trumpit e shohim si sinjal përkrahjeje dhe inkurajimi edhe për Beogradin e edhe për Prishtinën për vazhdimin e dialogut, ka përfunduar Kocijançiç. /©Kabllogrami/

 

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë