Deputetja kanadeze nderon shqiptarёt: Mbanё fjalim në Parlament për 28 Nëntorin /Video/

Deputetja kanadeze, Julie Dabrusin, ka mbajtur një fjalim në parlamentin kanadez për nder të festёs kryesore shqiptare – 28 Nëntori, ditё e shpalljes sё pavarёsisё, qё njihet edhe si “ Dita e Flamurit”. Ajo në fjalën e saj, ka përshkruar historinë e kësaj dite tё rёndёsishme për shqiptarët dhe në fund ka uruar të gjithë shqiptarët për Ditën e Flamurit, transmeton Kabllogrami raportimet nga kjo ngjarje.

“Sot është Dita e Pavarësisë së Shqipërisë. Pas pesë shekujsh nën pushtimin e Perandorisë Osmane, Shqipëria shpall pavarësinë më 28 nëntor 1912. Në këtë ditë, shqiptarët ngritën flamurin në Vlorë, ditë e cila prej atëherë njihet si ‘Dita e Flamurit’. Gëzuar Festën e Pavarësisë.”, ka thënë ajo ndёr tё tjera, në fjalën e saj. /©kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë