Dredhitё serbe me manipulimin e anketave: Kosova me çdo kusht duhet të mbetet në Serbi

 

Se politika dhe diskursi i Serbisё zyrtare fare s’ka ndryshuar nga koha e politikave fashiste tё Millosheviqit dёshmon edhe njё dredhi e bёrё me opinionin publik nё Serbi. Dredhia konsiston se kinse sipas vlerësimit të 53% të qytetarëve serbë, me çdo kusht duhet të mbetet në përbërje të Serbisë, transmeton Kabllogrami.

Kёtё e paska zbuluar “anketa” e bërë nga Qendra për studime evro-atlantike në bashkëpunim me Cesidin, citohet tё ketё thёnё drejtori i Cesidit Bojan Klaçar, pёrcjell Kabllogrami

“Për ndarjen e Kosovës në veri – pjesa serbe dhe në jug – pjesa shqiptare, ëshë një e treta e qytetarëve, ndërsa kufizimin, me kushtin që veriu t’i përkasë Serbisë, e përkrahin 36 për qind e qytetarëve”, citon “kurir” të ketë thënë Klaçar.

“Për 25 % të qytetarëve, Kosova është e pavarur dhe ata mendojnë se Serbia duhet ta pranojë këtë gjendje e t’i kthehet të ardhmes”, ka zbuluar anketa. 38% e qytetarëve ka thënë se Serbia duhet t’i pranojë kushtet e BE-së rreth Kosovës, sipas kёsaj “ankete”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë