Ekipin Negociator nesër në Bruksel s’e pret Mogherini por këshilltarët e saj

Bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, të martën do të takohen në Bruksel, me këshilltaret e ndërmjetësueses së dialogut, Federica Mogherini. A po cilësohet ky veprim i Mogherinit si një përulje apo nënçmim që po i bëhet ekipit negociator – duke ia bërë me dije ekipit se janë të rangut të dytë në këtë dialog dhe s’kanë peshë reale, përveç mbështetjes teknike? Kjo mbetet të shihet!

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj që është edhe anëtar i Ekipit Negociator për bisedime me Serbinë, ka thënë se nuk dihen temat e takimit të nesërm në Bruksel.

Ai ka konfirmuar për Klan Kosova se dy bashkëdrejtuesit e këtij ekipi, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, nuk do të takohen nesër me shefen për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

“Takimi i nesërm ka karakter koordinues”, ka thënë Hoxhaj përmes telefonit.

“Limaj dhe Ahmeti nesër do të takohen me këshilltarët e Mogherinit dhe temat për të cilat do të bisedohet nuk dihen, nuk i dinë as pala serbe”, ka shtuar ai, duke u përgjigjur rreth raportimeve nga mediat serbe se heqja e taksës ndaj produkteve serbe nesër do të shtrohet në tavolinë. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë