Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë

Eliot Engel është pa dyshim mik i madh i Kosovës, i brumosur si i tillë që nga koha kur në ato mote të rënda të okupimit serbo-ugosllav, me popullin e Kosovës udhëhiqte presidenti historik i saj Ibrahim Rugova. Vetëm para pak ditësh, pasi mori pozitën e kryesuesit të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, ai mori urime e përgëzime nga Thaçi, të cilat Engel ia ktheu me dashamirësi.

Thaçi mbase i luhatur pak nga zgjedhja e Engel, i kërkoi këtij të fundit bashkëpunim për marrëveshjen finale me Serbinë, për të cilën para pak javësh Presidenti Trump u ofrua si sponsor dhe mbështetës, duke dërguar letra në Prishtinë dhe Beograd.

Por, pikërisht Engel, i cili gjatë një paraqitjeje me Thaçin në Washington refuzoi të flasë për korrigjimin e kufijve, është ai që ka hapur një front të madh kundër Presidentit Trump, i cili po e shtyn fort marrëveshjen finale me Serbinë në afat sa më të shkurtër, marrëveshja e cila sipas lobimeve dhe diskursit të Thaçit, Vuçiqit, Baton Haxhiut e Ivica Daçiqit, e qe besa edhe të Edi Ramës, nënkupton edhe ndryshim-tkurrje kufijsh për Kosovën.

Gazeta “The New Yorker” në një shkrim të gjatë të autores Susan B.Glasser, të cilin e sjell për editim në gjuhën shqipe gazeta express, shkruan se Engel ka plane që të krijojë një nënkomision që do të merret me hetimin e Presidentit Trump për bashkëpunimin e tij të dyshimtë me Rusinë. Ndër të tjera, Engel thotë se Trump i duket si praktikues i diplomacisë së ashtuquajtur “fluturo nga ulësja e pantallonave tu”, ndërsa thekson se qasja e tij e çrregullt ndaj politikës së jashtme ka dalë jashtë çdo binari dhe llogaridhënieje gjatë dy vjetëve të kaluar të udhëheqjes së “vulës” republikane në “Capitol Hill”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë