Greva në arsim që nis sot, sipas SBASHK-ut mund të zgjasë me muaj të tërë

E hëna e 14 Janarit është dita kur duhej të fillonte gjysmë-vjetori i dytë në shkollat e Kosovës. Por një gjë e tillë s’do të ndodhë, pasi e hëna do t’i gjejë në grevë të gjithë mësimdhënësit të cilët po kërkojnë rritje të koeficientit të pagave për 30%, raporton Kabllogrami.

Përfaqësues të SBASHK-ut që organizuan grevën, ditë më parë kanë mbajtur takim me kryeministrin Ramush Haradinaj, pas ultimatumit që i kanë dhënë Qeverisë për rritje të koeficientit. E, deri në realizimin e kërkesës së tyre për ngritje të pagës, dyert e të gjitha institucioneve të arsimit do të mbesin të mbyllura, raporton KTV.

SBASHK-u thotë se greva, e cila do të fillojë të hënën, është rezultat i pagave dhe kushteve diskriminuese që kanë mësimdhënësit. Ajo, sipas saj, mund të zgjasë me muaj.

Madje, Jasharaj thotë se problemi i tyre mund të zgjidhet shumë shpejt, por nuk po ka interesim për plotësim kushtesh nga Qeveria.

Jasharaj thotë se greva, është përkrahur nga të gjitha institucionet e arsimit, e fajin, sipas tij, për humbjen e mësimit, do ta mbajnë institucionet qeverisëse.

Mirëpo, vendimi i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës po merr kritika të shumta nga njohës të çështjeve të arsimit. Një vendim i tillë, sipas tyre, po merret vetëm për interesa personale, e jo për ngritjen e cilësisë në arsim.

Greva, e cila do të fillojë sot më 14 janar, do të vazhdojë në afat të pacaktuar. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë