Haradinaj takon David McAllister e BE-së: Morëm dritën e gjelbërt për vizat

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me delegacionin e Parlamentit Evropian, i kryesuar nga David McAllister, nga ku ka marrë konfirmimin dhe dritën e gjelbërt për liberalizimin e vizave.

Haradinaj thotë se ka njoftuar zyrtarin e BE-së, se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim të vizave.

Siç ka shkruar Haradinaj, në këtë takim nuk është biseduar fare rreth taksës.

Kjo vizitë e delegacionit të BE-së vjen pas vizitës së tyre dy ditore në Serbi.

Në vijim mund të lexoni të plotë shkrimin e Haradinajt:  

“Në takim me delegacionin e Komitetit për Punë të Jashtme të Parlamentit Europian, udhëhequr nga kryesuesi, David McAllister, i falënderova për mbështetjen e vazhdueshme për perspektivën europiane të Kosovës dhe për dhënien e dritës jeshile për liberalizimin e vizave. Pasi që Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara në këtë proces, që u rikonfirmua edhe sot nga kryesuesi David McAllister, me të drejtë pret që të merret vendimi meritor në kohë optimale për lëvizjen e lirë të qytetarëve të saj. Në kuadër të takimit, i informova eurodeputetët për fuqizimin e rendit dhe ligjit, dhe reformat e suksesshme shtetërore, që i sigurojnë Kosovës rrugëtim të sigurtë drejt integrimit në familjen europiane”. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë