Koalicioni “Malësia na Bashkon” – uniteti në vepër i partive politike shqiptare për ta fituar Tuzin

Në zgjedhjet vendore për Komunën e Tuzit për herë të parë partitë politike shqiptare, dalin të bashkuar në koalicionin “Malësia na Bashkon”. Përfaqësuesit e koalicionit i vlerësojnë zgjedhjet e së dielës më 3 Mars, si një referendum që përcakton të ardhmen e komunitetit shqiptar në rajonin e Malësisë.

Në zgjedhjet vendore për Komunën e Tuzit në Malësi, për herë të parë partitë politike shqiptare, dalin të bashkuar në koalicionin “ Malësia na Bashkon”.

Bartësi i Koalicionit “Malësia na Bashkon”, Nik Gjeloshaj këto zgjedhje i cilëson si historike dhe si referendum për kahjen e zhvillimit të Malësisë pas rikthimit të statusit të komunës së plotë të Tuzit.

Edhe Fadil Kajoshaj, përfaqësuesi i Unionit Demokratik të Shqiptarëve, si dhe Nikollë Camaj, anëtar i Forumit Shqiptar thonë se më në fund pasi janë plotësuar kërkesat e shqiptarëve për Tuzin si komunë e pavarur, edhe spektri politik shqiptar duhet të jetë unik dhe të fitohet bindshëm kjo komunë shqiptare, prandaj këto zgjedhje cilësohen si historike. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë