Kastrati: FSK-ja e ka detyrë t’i mbrojë kufijtë e vendit, mund të ndërhyjë edhe në veri

Në 21 vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për herë të parë Forca e Sigurisë së Kosovës ka parakaluar si Ushtri e Kosovës. Ky mandat që iu dha vitin e kaluar FSK-së, u mirëprit nga të gjithë, përfshirë spektrin politikë, qytetarët e Kosovës, si dhe partnerët strategjik të vendit.

Ish komandanti i FSK-së, Kadri Kastrati në një intervistë për Telegrafin ka thënë se me formimin e Ushtrisë së Kosovës është kompletuar arkitektura e sigurisë dhe mbrojtjes në Kosovë.

“Formimi i ushtrisë së Kosovës është ngjarja më e rëndësishme pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Është kompletuar arkitektura e sigurisë dhe mbrojtjes në shtetin tonë, dhe mund të ecim tutje drejt ngritjes së këtyre kapaciteteve ushtarake, që janë shumë të nevojshme për mbrojtjen e integritetit dhe sovranitetit të vendit për një siguri më të madhe të qytetarëve të Kosovës”, ka thënë ai.

Ndër të tjera, gjatë kësaj interviste, Kastrati ka përmendur edhe ndërhyrjen e FSK-së në Veri. Ai ka thënë se nëse vendit i rrezikohen kufijtë, ushtria e ka detyrë të ndërhyjë.

“Me ligjet që janë miratuar në Kuvend, e që i hapin rrugë shndërrimit të FSK-së në ushtri, kësaj organizate nuk mund askush t’ia ndalojë që të veprojë në gjithë territorin e Kosovës. Ushtria nuk është formuar vetëm për një pjesë të Kosovës, është formuar për mbrojtjen e integritetit dhe sovranitetit të vendit. Kjo do të thotë se kufijtë aty ku janë, nëse rrezikohen nga ndokush, ushtria do ta ketë të drejtën të veproj bazuar në kompetencat dhe detyrimet që i ka, që t’i mbrojë kufijtë e Kosovës. Kjo do të thotë se nëse kërkohet nga institucionet e Kosovës, Presidenti, Qeveria, apo Kuvendi, ushtria ka të drejtë të veprojë edhe në veri. Pra detyra numër një që e ka ushtria është mbrojtja e kufijve të Kosovës”, është shprehur ai. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë