Çudirat e Ligës së Kampionëve – Pas Ajaxit mbrëmë edhe Man.Utd shpreson rikthimin e ‘pamundur’

Mbrëmë në stadiumin ‘Santigao Bernabeu’ në Madrid ndodhi ajo që e bënë futbollin, sportin më të adhuruar në botë. Ndonëse Real Madridi tre herë me rradhë fitues i Ligës së Kampionëve dhe me fitore në Amsterdam nga ndeshja e parë (1:2) e konsideronte rutinë kualifikimin tutje, ndodhi befasia apo për disa adhurues të paanshëm të futbollit të bukur, ndodhi mrekullia, kur djemtë e rinjë të Ajaxit pa kurrëfarë kompleksi inferioriteti, me futboll praktik e të bukur për sy, eliminuan Realin me rezultat 1:4.

Reali kishte hyrë në lojë i pamotivuar dhe me nënçmim për rivalët duke e parë të lehtë këtë ndeshje, por në minutën e 7-të, Ziyech shënoi pas një asisti të Dushan Tadiq që pa dyshim ishte lojtari më i mirë i ndeshjes së mbrëmshme. Përsëri me asistim të Tadiq, Nerez dyfishoi epërsinë për Ajaxin në minutëm e 18-të. Kjo rrjedhë e lojës filloi t’i brengosë tifozët e Realit, për më tepër pasi lojtarët e tyre s’po mund assesi të kapnin ritmin.

Në pjesën e dytë kur pritej rikthim i Realit, në minutën e 62-të Dushan Tadiq shënoi gol të bukur për t’i shokuar madrilenët. Tetë minuta më vonë Asensio i Realit ngushtoi rezultatin në 1:3 dhe kur pritej furia e Realit, vetëm dy minuta pa golit të Asensios,  Ajaxi shënoi golin e katërt me Schoene (min. 72) nga një goditje dënimi, pas një fauli të bërë ndaj Tadiq, që vulosi kualifikimin e tyre.

Mbrëmë, në ndeshjen tjetër, Totenhami eliminoi Dortmundin vendas, duke fituar sërish 0:1, derisa ndeshja e parë në Londër përfundoi 3:0 për anglezët.

Ndërsa sonte në Paris, PSG e pret Man.Utd, dhe Porto e pret Romën, në ndeshjet e kthimit që fillojnë në ora 21:00.

Trajneri i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, beson se skuadra e tij mund të bëjë një rikthim sensacional dhe të kualifikohet në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, sikurse Ajaxi dje. Ndeshjen e parë në shtëpi, Unitedi e humbi me shifrat 2:0.

“Ne na duhet të shënojmë golin e parë dhe të qëndrojmë në lojë. Na duhet një plan i mirë. Të gjithë e dinë se mund të bëjmë kthimin, e kemi bërë më herët. Vitin e kaluar Juventusi kishte humbur 3:0 ndaj Real Madridit në ndeshjen e parë dhe më pas kryesoi 3:0 në ndeshjen e kthimit. Parisi humbi ndaj Barcelonës me një rikthim të tillë. Ka shumë skuadra që mund të ndryshojnë rezultatin. Bërja e historisë nuk është motivim, por kualifikimi”, ka thënë Solskjaer në konferencë për media të martën. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë