Kosova ngritet në FIFA, Shqipëria ulet në ranglistë

Pas ndeshjeve zyrtare të muajit Qershor, përfaqësuesja e Kosovës ka marrë katër pikë nga dy ndeshjet e zhvilluara.

Së pari Kosova luajti në udhëtim te Mali i Zi ku barazuan 1-1, ndërsa ekipi i drejtuar nga Bernard Challandes ndeshjen e dytë e zhvilloi në udhëtim te Bullgaria ku morën një fitore spektakolare 3-2 në minutat e fundit të lojës.

Falë këtyre dy rezultateve pozitive Përfaqësuesja e Kosovës ka arritur një tjetër rekord në ranglistën e FIFA-s.

Ekipi ynë përfaqësues është ngritur për gjashtë pozita në ranglistën e FIFA-s dhe tani ndodhet nga vendi 127 ku ishte më parë – në vendin e 121-të, pozitë në të cilën kurrë më parë s’kishte qenë deri tashti.

Kosova tani zë pozitën e 121-të në ranglistën e FIFA-s me 1149 pikë të grumbulluara.

Pra, për Kosovën ky është një rekord i ri, pasi asnjëherë deri më tani nuk ishte më lart në ranglistën e shtëpisë më të madhe të futbollit botëror.

Në anën tjetër fatkeqësisht Kombëtarja e Shqipërisë ka pësuar rënie për katër pozita.

Kuqezinjtë nga pozita e 62-të që kishin muajin e kaluar tani ndodhën në pozitën e 66-të. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë