Kush do ta fitojë sonte Topin e Artë, Van Dijk, Messi apo Ronaldo?

Sonte në në Paris ndahet ҫmimi ‘Topi i Artë’ për lojtarin më të mirë në botë për vitin 2019, me Virgil van Dijk të Liverpoolit, Lionel Messin e Barcelonës, dhe Cristiano Ronaldon e Juventusit në garë si tre kandidatët kryesorë për ta fituar atë.

Virgil van Dijk i Liverpoolit shihet si kandidati kryesor për ta fituar këtë ҫmim duke pasur parasysh edhe sukseset e tij me klub ku arriti të fitojë Ligën e Kampionëve të Evropës me Liverpool-in këtë vit, por edhe Lionel Messi shihet si një nga favoritët për ta fituar Topin e Artë 2019, pas një sezoni të shkëlqyer me Barcelonën.

Madje sipas disa spekulimeve në mediat botërore në javën e fundit, argjentinasi në fakt tashmë është zgjedhur si fitues i çmimit më prestigjioz në futbollin botëror, por kjo mbetet të shihet sonte në Paris.

Messi dhe Van Dijk bënë paraqitje të shkëlqyera në fundjavën e fundit para shpalljes së fituesit, duke treguar përse janë në garë të ngushtë për ta fituar çmimin e ndarë nga revista prestigjioze franceze, France Football.

Van Dijk shënoi dy gola me kokë për t’ia siguruar Liverpoolit një fitore tjetër në Premierligë dhe rrjedhimisht ruajtjen e epërsisë prej tetë pikëve në krye të renditjes.

Messi realizoi një gol të vonshëm por fantastik duke u përkujdesur që Barça ta mundë 1:0 Atleticon dhe ta kthehet në krye të Ligës, duke e kaluar Real Madridin.

Nëse superylli argjentinas fiton, atëherë do ta kalojë Ronaldon, duke u bërë lojtari i vetëm me gjashtë Topa të Artë në histori të futbollit, derisa Ronaldo këtë vit nuk shihet si kandidat kryesor për fitimin e këtij ҫmimi prestigjioz pasi që me Juventusin përveҫ fitimit të kampionatit italian, nuk arriti suksese në garat evropiane. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë