Mot me dëborë të paparë ka kapluar Gjermaninë Jugore dhe Austrinë

Dëborë e paparë ka kapluar Bundes Republikën e Bavarisë në Gjermaninë Jugore, derisa meteorologët parashikojnë që të reshurat e borës do të vazhdojnë edhe të hënën për ç’gjë është rritur niveli i alarmit për situata emergjente, transmeton Kabllogrami.

Kryeministri bavarez, Markus Soder të shtunën shkoi në rajonet e prekura nga rënia e madhe e dëborës që ka shkaktuar mjaft vështirësi. Soder u informua edhe për aksionet e ndihmës të forcave të shpëtimit në Bad Tölz.

Të shtunën në mbrëmje vazhduan sërish reshje të mëdha dëbore. Në pesë qarqe bavareze është shpallur gjendja e alarmit.

Nga e shtuna deri të hënën në mbrëmje do të bjerë dëborë edhe në malësitë gjermane saksone, por sidomos në zonat e Alpeve dhe Pyllin Bavarez reshjet priten të jenë shumë të mëdha, citon DW raportimet e agjencive të lajmeve AFP e DPA.

Rrezik paraqesin sidomos çatitë e rënduara nga sasia e madhe e dëborës. Ushtria gjermane ka dërguar 350 ushtarë në rajonet e prekura që të pastrojnë masat e dëborës, të furnizojnë banorët me ushqime e të transportojnë ndihmësit vullnetarë me automjete të rënda. 300 ushtarë të tjerë janë në gatishmëri.

Një zëdhënës i Kryqit të Kuq Bavarez është shprehur se “megjithë angazhimin disa ditor të vullnetarëve, shohim forca mjaft të motivuara për ndihmë në këtë situatë emergjente”.

Shqetësim përbën në rajon edhe rreziku i ortekëve. Fluturimet ajrore po ashtu janë prekur nga situata e dëborës. Në aeroportet e Mynihut dhe Frankfurtit janë anuluar të premten 100 fluturime.

Edhe hekurudha nuk paraqitet në gjendje më të mirë, mjaft linja hekurudhore nuk përshkohen për shkak të dëborës.

Në Austri forcat e shpëtimit morën me helikopter nxënësit e një shkollë që ishin bllokuar nga dëbora. /©Kabllogrami/

Lexo edhe

Ky website përdor cookies për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por mund të zgjedhni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë